Кіровоградська обласна організація Національної спілки письменників України відіграє важливу роль в культурному житті м. Кіровограда та області.
    Датою її створення вважається 3 грудня 1984 року. У цей день до Кіровограда завітала велика група відомих українських письменників, серед яких: Володимир Канівець, Віктор Грабовський, Костянтин Кудієвський, Вадим Скомаровський, Євген Дудар, Андрій Крижанівський, Василь Козаченко, Володимир Бровченко.
    За участю знаних гостей та літераторів Кіровоградщини у приміщенні Кіровоградського обкому КПУ відбулося засідання, присвячене створенню письменницького осередку області. Урочистості завершилися літературним вечором у палаці культури ім. Компанійця.
    До складу літературного осередку увійшли дев’ять літераторів: прозаїки Олександр Моторний, Микола Смоленчук, Іван Черкашенко, Федір Непоменко, літературознавці Григорій Клочек та Володимир Панченко, поети Валерій Гончаренко, Тамара Журба, Юрій Камінський.
    Письменницьку організацію Кіровоградщини очолювали: знані в Україні літературознавці Г.Д.Клочек (1984-1986), В.Є.Панченко (1986-1991), прозаїки, публіцисти В.Ф.Кобзар (1991-1995) та В.В. Бондар (1995-2015). З червня 2015 року керівником обласної організації НСПУ став поет О.І.Косенко.
    За період з 1984 по 2016 р. до спілки прийняли 48 літераторів, які представляють різні жанри літератури. На жаль, вже немає серед живих Валерія Юр’єва, Миколи Смоленчука, Миколи Петрова, Бориса Чамлая, Валерія Гончаренка, Галини Берізки, Леоніда Куценка, Світлани Барабаш, Василя Журби, Івана Черкашенка, Віктора Ганоцького, Юрія Обжеляна, Федора Непоменка. В інші краї подалися Володимир Базилевський, Петро Селецький, Володимир Кобзар, Юрій Камінський. Вийшов із спілки у 1997 році Віктор Шило.
    Сьогодні у складі письменницької організації - 29 літераторів, з яких у Кіровограді проживає 15. Це Василь Бондар, Віктор Погрібний, Григорій Клочек, Володимир Могилюк, Антоніна Корінь, Олександр Кердіваренко, Борис Ревчун, Ольга Полевіна, Сергій Колесников, Анатолій Черниш, Антоніна Царук, Надія Гармазій, Олег Бабенко, Олександр Косенко, Сергій Михида.
    Десятеро членів спілки мешкають у різних населених пунктах Кіровоградщини: Тетяна Андрушко - у Малій Висці, Олександр Жовна - в Новомиргороді, Анатолій Загравенко та Олександр Архангельський - у Знам’янці, Сергій Піддубний - у Голованівську, Анатолій та Ірина Кримські - у с. Цвітне Олександрівського району, Оксана Шпирко – в Олександрівці, Катерина Барановська – у Гайвороні, Інна Немирована – у Вільшанці.
    Стоять на обліку в Кіровоградській обласній організації, але мешкають за межами області Тамара Журба, Катерина Горчар, Інна Рижик-Нежуріна, Юлія Гладир.
    На рахунку письменницької організації Кіровоградщини багато добрих справ. У першу чергу - це сотні книг різних жанрів: художня література, навчальні посібники, літературознавчі та краєзнавчі дослідження, збірники поезії та публіцистики, збірки перекладів, путівники.
    Твори спілчан постійно друкуються в престижних українських та зарубіжних літературних часописах, альманахах, видаються окремими книгами у різних видавництвах України.
    До ювілеїв письменників-земляків І.Карпенка-Карого, М.Кропивницького, Ю.Яновського, І.Микитенка, В.Винниченка, Є.Маланюка, А.Тарковського проводилися науково-практичні конференції. Традиційними для літераторів Кіровоградщини стали літературні вечори, круглі столи, творчі зустрічі з учнівською та студентською молоддю, трудовими колективами.
    Літератори доклали рук до створення у нашому місті в 1982 році меморіального музею М.Л.Кропивницького, у 1995 - літературно-меморіального музею І.К.Карпенка-Карого, сприяли поверненню з Франції на батьківщину особистих речей В.К.Винниченка, створили природний заповідник «Батьківщина І.К.Карпенка-Карого» в селі Арсенівка Новомиргородського району Кіровоградської області.
    Спілчани проводять наради та семінари для молодих літераторів, цикли літературних передач на обласному радіо та телебаченні. За ініціативою творчого осередку з 1990 року в нашому місті 22 травня проходить День поезії, присвячений перепохованню Т.Г.Шевченка в Україні. Спілчани беруть активну участь у проведенні Міжнародного Шевченківського свята «В сім’ї вольній, новій…».
    За роки існування члени обласного осередку провели сотні презентацій книг на базі музеїв та бібліотек міста й області, збирали кошти на встановлення у місті пам’ятника Володимиру Винниченку, сприяли відкриттю пам’ятника Є.Маланюку в Новоархангельську, відкрили меморіальні дошки письменникам Юрію Яновському, Арсену Тарковському, Борису Чамлаю, Валерію Гончаренку, Миколі Смоленчуку, Івану Микитенку в Кіровограді. Завдяки письменницькій організації почали видаватися літературні часописи «Степ» та «Вежа».
    З ініціативи членів НСПУ на Кіровоградщині у 1992 році започатковано Дні Тарковських, у 2000 – обласний літературний конкурс імені поета Валерія Гончаренка, у 2002 – обласну літературну премію імені Євгена Маланюка, у 2008 - премію обласного літературного об’єднання «Сокіл степів», створено фонд «Відродження» та громадське видавництво «Степ».
    Самі ж спілчани неодноразово ставали лауреатами престижних літературних премій імені Володимира Винниченка, Івана Нечуя-Левицького, Остапа Вишні, Олександра Білецького, Дмитра Нитченка, Євгена Маланюка, Юрія Яновського, Валерія Марченка, Олеся Гончара, Бориса Нечерди; премій «Гранослов», «Благовіст», «Сокіл степів», Фонду Воляників-Швабінських Фундації Українського Вільного Університету в США, «У свічаді слова» Євгена Бачинського (США), Всеукраїнського конкурсу романів та кіносценаріїв «Коронація слова».
    Кіровоградська обласна організація НСПУ і сьогодні залишається провідником кращих традицій українського письменства, потужним чинником у формуванні національної свідомості, відіграє важливу роль у патріотичному вихованні підростаючого покоління.