Письменники-земляки - дітям

Інформація про виставку "Письменники-земляки - дітям"


   21 вересня 2006 року міський літературно-меморіальний музей І.К. Карпенко-Карого відзначив 11-у річницю з дня відкриття. На урочистості до музею завітала творча інтелігенція міста та учні ліцею мистецтв.
   У рамках свята відкрито виставку "Письменники-земляки - дітям", яка присвячена письменникам, у творчому доробку яких є книги для дітей.
  На виставці представлена збірка оповідань для дітей В. Винниченка "Намисто", яку літературознавці вважають однією з найкращих у творчій спадщині письменника. Викликає інтерес у меленьких читачів і той факт, що на сторінках оповідань збірки згадуються місця, пов'язані з нашим містом - Сінна площа, завод Зельцера, вулиця Садова.
   Одне з кращих оповідань Ю. Яновського "Дівчинка у вінку", події якого відбуваються у голодний 1921-й рік, часто читали солдатам у шпитялях у роки Великої Вітчизняної війни. Тут же представлені такі відомі оповідання, як "Серед руїн", "Петрусь і Гапочка" та інші. За "Київські оповідання" Ю. Яновський отримав Сталінську премію (1948 р.), яка на той час вважалась найвищою відзнакою в галузі літератури.
   В експозиції представлено роман-казку Ю. Олеші "Три товстуни", за якою були написані однойменна п'єса та опера, знято кінофільм та анімаційний фільм. Казка була перекладена багатьма мовами світу.
   Творчість Олени Журливої, яка мешкала в Кіровограді у 50-ті - 60-ті роки XX ст. і вчителювала у школі № 3, яка зараз носить її ім'я, репрезентують поетичні збірки "Ой літечко, літо", "Хазяєчка", "Маляткам-голуб'яткам" та ін.
   Привертає увагу відвідувачів експозиційний комплекс, присвячений дитячому письменнику В. Близнецю, зокрема збірки оповідань "Ойойкове гніздо", "Як народжується стежка", повісті "Звук павутинки", "Женя і Санько", "Земля світлячків".
   Тих, хто любить пригоди і мандри, не залишать байдужими книги письменника-мариніста Л. Тендюка "Вогники в океані", "Голос моря і степу" та низка оповідань про море і моряків.
   Не обійшов увагою дітей талановитий поет В. Гончаренко, який був постійним дописувачем дитячої сторінки "Дзига" (газета "Кіровоградська правда"). На виставці представлені його твори "Звіринець бабусі Насті", "Дідусь і Петрик", "Цар Сонько і Кіт Санько".
   Книги "Танкодром", "Моє село", "Виріс в полі колосок", "Ходить весело вітрець" поета Є. Желєзнякова присвячені дітям.
   В експозиції чимало казок, віршів, оповідань, написаних для дітей письменниками Т. Журбою, А. Корінь, О. Жовною, С. Плачиндою, В. Юречком та ін.
   На виставці представлені дитячі журнали "Малятко", "Веселі картинки", "Журавлик", "Барвінок", "Мурзилка", "Пїонерія", "Однокласник", на сторінках яких друкувалися письменники - земляки, зокрема В. Близнець, В. Терен, В. Кобзар, Ю. Дмитренко, К. Горчар та ін.
   Виставка була б неповною, якби на ній не були представлені фотографії письменників під час творчих зустрічей з молоддю міста, а також листи і листівки письменників В. Козаченка, Є. Доломана, С. Плачинди до членів літературного гуртка Кіровоградської школи-інтернату № 1.