Куценківські читання

VIІ обласні літературно-краєзнавчі Куценківські читання


    «З Кобзарем у серці» - під такою рубрикою 15 лютого 2014 р. в Кіровоградському міському літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого пройшли VІІ обласні літературно-краєзнавчі Куценківські читання, присвячені 200-річному ювілею Т.Г.Шевченка.
    Спільний проект музею І.К.Карпенка-Карого, обласної організації Національної спілки краєзнавців та обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. Василя Сухомлинського має на меті підвищення ролі й авторитету пам’яткоохоронної діяльності, популяризацію кращих досягнень у галузі історії, літературознавства, мистецтвознавства, є трибуною для обміну здобутками та відкриттями в галузі краєзнавства.
Започатковані читання у 2008 році на честь знаного в Україні вченого-літературознавця, доктора філологічних наук, професора Кіровоградського державного педуніверситету ім. В. Винниченка, члена НСПУ Леоніда Васильовича Куценка. Він вніс вагомий внесок у розвиток літературного краєзнавства, відкрив широкому загалу ім’я Євгена Маланюка – одного з кращих поетів української діаспори, дослідив цікаві сторінки життя відомих та маловідомих українських письменників, таких як Дмитро Чижевський, Микола Зеров, Микола Куліш, Микола Вороний, Юрій Дараган, Леонід Чернов-Малошийченко, Наталія Лівицька-Холодна, Микола Чирський та ін.
    Захід розпочався традиційно – з вітальних промов Н.М.Чорної – заступника начальника відділу культури і туризму Кіровоградської міської ради, О.О.Бабенка – голови обласної організації Національної спілки краєзнавців, В.В.Бондаря - голови обласної організації Національної спілки письменників України.
    У рамках заходу директор музею І.К.Карпенка-Карого Катерина Лісняк ознайомила присутніх з виставкою «Шевченкіана Степової Еллади», на якій широко представлені матеріали про нащадків Шевченка, які мешкали й мешкають на території нашого краю, твори літераторів Кіровоградщини, присвячені Кобзарю, книги В.Козаченка, Ф.Сарани, В.Базилевського, Г.Гусейнова, Д.Іванова, удостоєні Шевченківської премії, раритетні видання творів Кобзаря.
Знаний кіровоградський науковець Сергій Колесник разом з донькою Тетяною представив видавничий проект «Стилет і стилос трьох степовиків».
    У читаннях взяли участь близько двох десятків доповідачів, серед яких: викладачі та студенти КДПУ ім. В.Винниченка, музичного училища, співробітники музеїв, бібліотек, архівів міста й області, представники навчальних закладів та творча інтелігенція. Більша частина виступів була присвячена Т.Г.Шевченку.
    Найбільший інтерес викликали доповіді: «Розробка та реалізація проекту “Кіровоградщина Кобзареві», «Шевченкіана в матеріалах фондів Державного архіву Кіровоградської області», «Тарас Шевченко в житті та творчості І.К.Карпенка-Карого», «Крайова музична Шевченкіана: події, постаті», «Пошук візуального еквіваленту поетичним метафорам на прикладі вистави «Думи Кобзаря» за творами Т.Шевченка», «Т.Г.Шевченко в творчості письменників-земляків», «Роздуми Т.Шевченка про долю України в його щоденнику», «Гілки роду Варфоломія Шевченка у розвідках його нащадків», «Музичні Шевченківські урочистості в Кіровограді за останні півстоліття». та ін. Промовці ілюстрували свої виступи аудіо – та фотодокументами.
    Окрасою заходу стала музична програма, яку підготували викладачі та учні Кіровоградського музичного училища. Звучали уривки з поем Кобзаря «Катерина», «Утоплена» та пісні на вірші Т.Г.Шевченка «Утоптала стежечку», «Ой, маю я рученята».