02_u.jpg (16560 bytes)


Куценківські читання


2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016     2017    2018    2019    2020    2021    2022


kar1203m.jpg (3029 bytes) kar1204m.jpg (3095 bytes) kar1206m.jpg (7990 bytes) kar1205m.jpg (5696 bytes)

   Щорічні обласні літературно-краєзнавчі Куценківські читання стали візитною карткою міського літературно-меморіального музею І.К. Карпенка-Карого. Даний проект, який з роками набуває все більшої популярності був започаткований у 2008 році музеєм, інститутом післядипломної педагогічної освіти ім. Василя Сухомлинського та обласною організацією Національної спілки краєзнавців України.
   Куценківські читання – данина шани й пам’яті знаному в Україні літературознавцю, доктору філологічних наук, професору Кіровоградського державного педуніверситету ім. В. Винниченка, члену НСПУ Леоніду Васильовичу Куценку, який сприяв поверненню в Україну імені та творчого спадку уродженця нашого краю, одного з кращих поетів ХХ століття Євгена Маланюка. Вчений також дослідив цікаві сторінки життя відомих та маловідомих письменників, серед яких Дмитро Чижевський, Микола Зеров, Юрій Дараган, Микола Куліш, Микола Вороний, Леонід Чернов-Малошийченко, Наталія Лівицька-Холодна, Микола Чирський та ін. Він автор 19 книг, більшість з яких присвячені Євгену Маланюку.
   Мета читань - створення умов для розвитку краєзнавчих досліджень на території Кіровоградської області, залучення широких кіл громадськості, студентської та учнівської молоді до проблем дослідження та збереження історико-культурної спадщини краю.
   Читання проводяться у день народження Л.В. Куценка 15 лютого. Цього року вони пройшли у дев’ятий раз і присвячені 25-річчю Незалежності України. Ця тема актуальна як ніколи. Вкотре український народ стоїть перед вибором, змушений відстоювати свою незалежність та суверенітет.
   У читаннях брали участь сорок доповідачів, серед яких викладачі та студенти КДПУ ім. В.Винниченка, музичного училища, інституту післядипломної педагогічної освіти, співробітники музеїв, бібліотек, архіву, представники навчальних закладів Світловодського, Олександрійського, Долинського, Новгородківського, Кіровоградського районів та творча інтелігенція Кіровограда. Виступи учасників конференції були присвячені внеску видатних земляків у процес розвитку та становлення української державності, краянам, які стояли і стоять на захисті суверенітету та територіальної цілісності України, культурно-мистецьким подіям на терені краю, пошуково-дослідницькій діяльності музеїв, бібліотек, архівів, навчальних закладів, громадських організацій.

   Цікавими були доповіді знаного українського літературознавця, доктора філологічних наук, професора Київського національного університету культури і мистецтв А.І. Гурбанської («Соціальні проекції «Празької школи» та Україна в системі літературознавчих рефлексій Леоніда Куценка»), кандидата педагогічних наук, викладача кафедри української літератури КДПУ ім. Володимира Винниченка О.М. Ратушняка («Діяльність “Українського клубу” в Кіровограді на початку ХХІ століття»), методиста Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. В. Сухомлинського Л.А. Гайди («Мистецька премія Г. Гусейнова “Глодоський скарб” як вагомий чинник у формуванні позитивного іміджу нашого краю»), провідного археографа Державного архіву Кіровоградської області Р.В. Базаки «Українська преса Єлисаветграда у період національно-визвольних змагань 1918-1919 рр.» та ін.
   У рамках заходу відбулася презентація виставки «Стилетом і стилосом», яка створена науковцями музею І.К. Карпенка-Карого і присвячена письменникам – борцям за незалежність України. В експозиції матеріали про 20-х найкращих представників української нації, серед яких: Володимир Винниченко, Євген Маланюк, Юрій Дараган, Фотій Мелешко, Євген Чикаленко, Яр Славутич, Володимир Панченко, Леонід Куценко, Василь Бондар, Микола Петров, Галина Шарандак-Бровченко (Берізка), Анатолій Загравенко, Віктор Погрібний, Сергій Шевченко, Юрій Дмитренко та ін. У різні періоди української історії вони були і залишаються поборниками ідеї незалежної, суверенної України.
   Учасників музейного заходу не залишила байдужими презентація збірки віршів учнів Світловодської ЗШ № 10 «Ми не хочемо війни», яку представила вчителька української літератури І.В. Гайдук.
   Минають роки, але незмінною залишається пам’ять про славного сина українського народу, науковця, патріота Леоніда Васильовича Куценка, який залишив помітний слід не тільки в літературознавстві, а й в історії Кіровоградської області. І те, що інтерес до   Куценківських читань не зменшується з роками – яскраве свідчення цьому.


kar1196m.jpg (6142 bytes) kar1199m.jpg (5958 bytes) kar1198m.jpg (5880 bytes)
Учасники читань Краєзнавець-методист Л.Гайда
та журналістка, громадська діячка С.Орел

kar1200m.jpg (4368 bytes) kar1201m.jpg (5185 bytes) kar1202m.jpg (6245 bytes)
Журналіст Р.Любарський, видавець В.Лисенко, начальник відділу культури і туризму Кіровоградської міської ради А.Назарець, директор музею І.К.Карпенка-Карого К.Лісняк, директор Державного архіву Кіровоградської області О.Бабенко Літературознавець, доктор філологічних наук А.Гурбанська, директор музею І.К.Карпенка-Карого К.Лісняк, директор Державного архіву Кіровоградської області О.Бабенко, кандидат філологічних наук, науковець ДАКО В.Білоус Музейна виставка "Стилетом і стилосом"