Комунальний заклад «Кіровоградський міський літературно-меморіальний музей І.К.Карпенка-Карого» відкритий для відвідувачів 24 вересня 1995 р. з нагоди 150-річчя від дня народження знаного драматурга, корифея українського професійного театру І.К. Карпенка-Карого (Тобілевича).
    Створений за ініціативою обласної організації СПУ та обласної організації Українського товариства охорони пам'яток історії та культури музей є культурно-освітнім закладом, який пропагує кращі твори української літератури, знайомить широкі верстви населення з іменами відомих і маловідомих письменників, що народилися на Кіровоградщині.
    Музей розміщено у меморіальному будинку, де письменник мешкав з 1872 по 1883 р. Садиба Тобілевичів пам'ятає імена відомих діячів культури 2-ї пол. ХІХ ст., серед яких: Микола Лисенко, Марко Кропивницький, Йосип Шевченко, Микола Федоровський, Микола Аркас, Марія Заньковецька, Михайло Старицький, Петро Ніщинський та ін. Тут бували активні діячі народницького руху Дмитро Пильчиков, Панас Михалевич, Євген Чикаленко, Олександр Тарковський, Олександр та Софія Русови.
    Науковці музею не обмежилися дослідженням життєпису І.К.Карпенка-Карого та членів його славетної родини, а поставили за мету фіксувати літературні процеси на терені краю, взявши на себе функцію літературного музею області.
Основними напрямками діяльності закладу є пошукова, збиральницька, науково-дослідна, експозиційно-виставочна та просвітницька робота. Науковцями підтримуються зв'язки з архівами, обмінними фондами бібліотек, музеями, театрами України.
Музейне зібрання нараховує близько 15000 предметів, серед яких матеріали про 500 представників письменницького цеху - наших земляків.
    Щорічно у результаті пошукової роботи у фонди музею надходять сотні предметів. Науковці ведуть активне листування з літераторами та родичами тих, кого вже немає серед живих.
    Дружини померлих письменників-земляків Василя Козаченка, Сави Голованівського, Григорія Карєва, Георгія Книша, Віктора Близнеця, Миколи Смоленчука, Валерія Гончаренка, Віталія Юречка, Миколи Петрова передали до музею архіви чоловіків.
Доньки Арсена Тарковського, Юрія Мокрієва, Ригора Кобця, Олександра Моторного, Георгія Позняка, Віктора Кузьменка, племінник Бориса Чамлая збагатили музей цікавими фотодокументальними матеріалами.
    Завдяки знаному в Україні літературознавцю Л.Куценку до музею надійшли меморіальні речі Є.Ф.Маланюка (ручка та лист, надісланий сину Богдану з Нью-Йорка до Праги у 1967 р.), рідкісні матеріалами про поета-емігранта, які були привезені з Української Вільної Академії (США).
    Багато речей надійшло до музею від ентузіастів, які люблять літературу рідного краю. Серед них мешканець Кропивницького В.М.Єсауленко, який подарував музею 120 книг, серед яких літературна енциклопедія, Шевченківський словник, твори письменників-земляків В.Винниченка, Ю.Яновського, І.Микитенка, В.Юр'єва, Дон Амінадо (А.П.Шполянського), Ю.Олеші.
    До тих, хто безкорисливо передав до музею рідкісні матеріали про корифеїв українського професійного театру належить заслужений діяч мистецтв України, колишній головний режисер Кіровоградського музично-драматичного театру ім. М. Кропивницького І.В. Казнадій.
    Активною є експозиційно-виставочна та масова науково-просвітницька робота закладу. Щороку в музеї створюється близько 10 виставок. Найбільший інтерес у відвідувачів викликали експозиції: "Хутір Надія у творах образотворчого мистецтва" (1996), "Співець степової Еллади" (до 100-річчя від дня народження Є. Маланюка, 1997), "П'єси Карпенка-Карого на сценах театрів України" (1998), "З порога смерті" (літератори - жертви політичних репресій, 1999), "Сцена - мій кумир, театр - священний храм для мене…" (родина Тобілевичів і український театр, 2000), "Кобзар і наш край" (до 190-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка, 2004), "Кіровоградщина - Польща в літературних зв'язках" (2005), "Художники - земляки - ілюстратори книг, журналів" (2005), "Усміхніться, люди добрі!" (письменники-земляки - гумористи і сатирики, 2006), "Письменники-земляки - дітям" (2006), "А я горел, я жил и пел - когда-то…" (до 100-річчя від дня народження поета Арсена Тарковського, 2007), "Дивосвіт Віктора Близнеця (до 75-річчя від дня народження дитячого письменника В.С. Близнеця , 2008), "Кіровоградщина і кінематограф" (2009), "Я, син твій, Україно!" (до 130-річчя від дня народження В.К.Винниченка) (2010), "Миттєвості війни" (до 65-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війни 1941-1945 рр., 2010), «Нашого цвіту по всьому світу» (Письменники-земляки – представники української діаспори та еміграції, 2011), «Театр, актори, ролі» (до 130-річчя Театру корифеїв, 2012), «Літературна Кіровоградщина» (2013), «У пошуках слова значущого» (до 30-річчя Кіровоградської обласної організації НСПУ, 2014), «Нащадки славетного роду» (до 170-річчя від дня народження І.К. Карпенка-Карого, 2015), «Поборники незалежності України» (до 25-річчя Незалежності України, 2016) та ін.
    Постійну прописку в музеї одержали літературні та музичні вечори, презентації виставок, нових творів письменників-земляків, зустрічі з членами НСПУ, діячами театру, краєзнавцями, науково-практичні конференції, Дні музею,Дні відкритих дверей.
    З 2001 по 2006 р. у музеї проходили урочистості з нагоди вручення обласної літературної премії імені поета Валерія Гончаренка.
    У 2008 р. музей спільно з обласною організацією Національної спілки краєзнавців та обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти ім. В.О. Сухомлинського започаткував щорічні літературно-краєзнавчі читання, присвячені пам'яті знаного в Україні вченого-літературознавця, уродженця Кіровоградщини Леоніда Куценка.
    Науковці музею проводять активну лекційну пропаганду в навчальних закладах міста. Великим попитом користуються лекції "Театральна Кіровоградщина", "Репресовані письменники-земляки", "Феномен родини Тобілевичів", "Кобзар і наш край".
    Щорічно зростає кількість відвідувачів музею. З 1995 р. по 2016 р. заклад відвідало понад 70 тис. чоловік, для яких проведено близько 2000 екскурсій.
    У музеї три експозиційні зали. В одному з них розміщено стаціонарну виставку "І.К. Карпенко-Карий: життєвими стежками корифея". Матеріали експозиції, серед яких документи, фотокартки 2-ї пол. ХІХ ст., книги, театральні афіші, висвітлюють єлисаветградський період життя письменника.
    У другому експозиційному залі - виставка "Поборники незалежної України", оглянувши яку відвідувачі музею дізнаються про роль письменників-земляків у розбудові та становленні нашої держави.
    У третьому експозиційному залі презентуються тимчасові музейні виставки, присвячені ювілеям письменників-земляків, цікавим подіям у літературному та театральному житті Кіровоградщини.
    За роки своєї роботи Кіровоградський міський літературно-меморіальний музей І.К. Карпенка-Карого перетворився на живий осередок літературного життя краю, який відіграє важливу роль у справі виховання патріотизму, національної самосвідомості, любові до України та літератури рідного краю.


МУЗЕЙ ПРАЦЮЄ ЩОДЕННО
з 10-00 до 17-00 без обідньої перерви
Останній день місяця - санітарний