Публікації

...А приклад досі надихає


apub159.jpg (12112 bytes)


   У Кіровоградському міському літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого відбулися V обласні літературно-краєзнавчі Куценківські читання, присвячені 130-річчю українського театру корифеїв. Цей спільний проект обласної організації Національної спілки краєзнавців, музею та обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім.В.Сухомлинського з кожним роком стає все успішнішим та презентабельнішим. Адже є високою трибуною для обміну здобутками та відкриттями досвідчених дослідників і молоді.
   Започатковані читання у 2008 році на честь знаного в Україні та світі літературознавця, доктора філології, професора КДПУ ім.В.Винниченка, члена Національної спілки письменників України та краєзнавця Леоніда Васильовича Куценка. Учасники читань переглянули відеофільм про нього "Покарано степом".
   Цьогорічний захід, як і щороку, залучив до вивчення, збереження, примноження, критичного аналізу історико-культурної спадщини нашого степового краю науковців, педагогів, студентів. Це можливість звернути увагу громадськості на найактуальніші проблеми історії, літературознавства, краєзнавства, мистецтвознавства - в різних тематичних напрямках. Нині головним серед тематики було театральне мистецтво.
   Нових штрихів до портрета "Бояна Степової Еллади" Євгена Маланюка додала однойменна виставка, присвячена 115-й річниці з дня народження поета, яку презентувала директор музею Катерина Лісняк. На ній уперше представлені фотодокументальні матеріали, книги з особистої бібліотеки поета, привезені Леонідом Куценком із закордонних подорожей до Польщі, Чехії, США.
У читаннях взяло участь більше двох десятків доповідачів, серед яких: викладачі та студенти КДПУ ім. В.Винниченка, університету культури, музичного училища, музеїв міста й області, співробітники обласного архіву, представники навчальних закладів області та творчої інтелігенції.
   Найбільший інтерес викликали виступи знаних на Кіровоградщині краєзнавців і громадських діячів:"Куценко і наш час" О.М.Ратушняка, кандидата філологічних наук, старшого викладача кафедри української літератури педуніверситету ім.В.Винниченка; "Театр М.Садовського. З історії створення та діяльності" К.Є.Лісняк, директора музею І.К.Карпенка-Карого; "Музичні рефлексії родини Тобілевичів" М.В.Долгіх, викладачки Кіровоградського музичного училища; "Корифеї українського театру і Хутір Надія" Т.С.Кравченко, екскурсовода І категорії заповідника-музею І.Тобілевича (Карпенка-Карого) Хутір Надія; "Сучасний театр: традиції та інновації" П.В.Босого, професора сценографії університету Сан-Дієго (США). Кілька промовців ілюстрували свої виступи аудіо- та фотодокументами.
   Як завжди, розмаїтим було висвітлення діяльності славетних земляків: Є.Маланюка, І.К.Тобілевича, М.І.Садовського, М.Л.Кропивницького, М.Заньковецької, К.Шимановського. Учасники читань підтримали пропозицію краєзнавця Лариси Гайди встановити перед музеєм стелу, на якій викарбувати імена відомих людей, які тут бували, адже у садибі І.Тобілевича часто проходили громадські зібрання інтелігенції міста.
   Користь від подібних заходів була б більшою, якби виступи учасників читань публікувалися у ЗМІ, звучали по радіо, узагальнювались у наукових збірниках із краєзнавства та літературознавства.

Ірина ІВАНОВА


"Кіровоградська правда", 21.02.2012