Виставки


«На гостини до Карпенка-Карого»


    12 вересня 2017 року в літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого пройшов літературно-краєзнавчий вечір з циклу «На гостини до Карпенка-Карого». Цього разу мова йшла про славетну родину Олександра та Софії Русових. Це представники інтелектуальної еліти України ІІ половини ХІХ століття.
    Софія Федорівна Русова (1856-1940) – український педагог, літературний критик, публіцист, громадська діячка, засновниця перших дитячих садків в Україні, одна з піонерок українського жіночого руху. Закінчила Київську жіночу гімназію, вчилася в Італії, Франції.
Створила та редагувала педагогічний журнал «Світло» (1910-1914). Учасниця Міжнародного з’їзду журналістів у Брюсселі, де виступала з доповіддю про становище української преси. Викладала педагогіку в жіночому Фребелівському інституті та французьку мову в Київському комерційному інституті.
    У 1917 році увійшла до складу Центральної Ради, де в Генеральному Секретаріаті очолювала відділи позашкільної освіти та дошкільного виховання. Була головою Учительської спілки. Викладала педагогіку в Кам’янець-Подільському університеті.
    У 1920-1938 рр. - голова Української Національної Жіночої Ради. З 1922 року перебувала в еміграції (Галичина, Відень, Прага).
Професор педагогіки педагогічного інституту ім. М. Драгоманова у Празі.
    С.Ф.Русова - авторка «Букваря», «Читанки для дорослих», ряду книг, присвячених теорії і практиці дошкільного виховання, позашкільній освіті. Разом з чоловіком у Празі в 1876 році видала «Кобзар» Т.Г.Шевченка.
    Олександр Олександрович Русов (1847-1915) – статистик, етнограф, фольклорист, громадський діяч. Закінчив історико-філологічний факультет Київського університету. Викладав латину та грецьку в Першій Київській та Подільській жіночій гімназіях. Був членом «Старої громади», секретарем Південно-Західного відділення Російського географічного товариства.
    Започаткував земську статистику в Україні, створив українську школу статистики. Працював статистиком у Чернігові, Києві, Одесі, Харкові, Херсоні, Єлисаветграді. Редагував журнал «Український вісник». Займався фольклором, етнографією, видавничою справою.
    Автор багатьох статистичних та етнографічних праць, наукових розвідок із фольклористики, серед яких: «Кобзарь Вересай, его музика и исполняемые им народные песни», «Описание Черниговской губернии» та ін.
    Подружжя Русових були знайомі з І.К.Тобілевичем та членами його родини. У 1882 році відвідали Єлисаветград, мешкали в родині драматурга. Розгорнули у місті культурно-освітню роботу, відвідували засідання народницького гуртка «Громада». Про перебування в Єлисаветграді Софія Русова згадує у книзі «Мої спомини»: «Це було тоді одне з найкультурніших міст на Херсонщині. Там була гарна реальна школа та кавалерійське училище… Оселилися ми в хаті старого Тобілевича, батька славетних артистів. Його хата була осередком культурного життя міста».
    На літературно-краєзнавчий вечір до музею завітали викладачі та учні коледжу технічного університету. Науковець музею Н.В.Мельниченко розповіла присутнім про славетну родину Русових, ознайомила з матеріалами виставки «Великі українці». Знаний краєзнавець Федір Шепель взяв участь у музейному заході і розповів багато цікавих фіктів з життя Олександра та Софії Русових, пов’язаних з перебуванням у нашому місті. На вечорі звучала музика Миколи Лисенка. Це Перша рапсодія на тему українських народних пісень, яка стала весільним подарунком молодому подружжю Русових у день весілля від знаного композитора.


kar1587m.jpg (5625 bytes) kar1588m.jpg (7961 bytes) kar1589m.jpg (10419 bytes)
Ведуча вечора науковець
музею Н.Мельниченко
Учасники музейного заходу –
учні коледжу технічного університету

kar1590m.jpg (5925 bytes) kar1591m.jpg (6593 bytes) kar1592m.jpg (4768 bytes) kar1593m.jpg (4663 bytes)
Виступ краєзнавця
Ф.Шепеля
Ознайомлення з виставкою
«Великі українці»
Фрагменти виставки
«Великі українці»