Виставка "Письменники-земляки - уродженці нашого міста"


kar622.jpg (7622 bytes)


   Володимир Кирилович Винниченко (1880-1951) - український письменник, драматург, публіцист, державний та громадський діяч.
   Навчався в Єлисаветградській чоловічій гімназії. Атестат зрілості за 8-й клас гімназії отримав у Златополі (нині Новомиргород). Літературну діяльність розпочав ще гімназистом. Навчався на юридичному факультеті Київського університету. Першим друкованим твором В.К.Винниченка стало оповідання "Краса і сила" (1902).
   Активний учасник революційного підпілля. З 1907 по 1914 рр. в еміграції. З 1917 - голова Генерального секретаріату Центральної Ради та прем'єр-міністр Української Народної Республіки. З 1920 року в еміграції у Німеччині та Франції.
   Творчий доробок В.К. Винниченка складає десятки томів. Ще у 1926-1930 рр. видавництво "Рух" видало його твори в 24 томах. Це оповідання та повісті 1902-1907 рр., роман "Чесність з собою", "Заповіти батьків", "Божки", "Хочу", "Записки Кирпатого Мефістофеля" та інші з написаних між двох революцій; майже два десятки п'єс, які з успіхом йшли на сценах українських та зарубіжних театрів ("Гріх", "Закон", "Базар", "Щаблі життя", "Чорна Пантера та Білий Ведмідь", "Співочі товариства" та інші).
   У перші роки еміграції Винниченко пише цикл оповідань з історії свого дитинства, об'єднані у збірці "Намисто". Згодом з'являються романи "Сонячна машина", "Нова заповідь", "Лепрозорій", "Поклади золота", "Слово за тобою, Сталіне", філософський трактат "Вічний імперіал" та інші.
   В.В. Винниченко був ще й талановитим художником і залишив близько 100 малярських робіт, які довгий час зберігалися у США. Помер і похований В.К.Винниченко у місті Мужен (Франція).
   Довгі роки ім'я класика української літератури ХХ ст. замовчувалося. Тільки після 1991 року, коли Україна стала незалежною державою, їй повернули ім'я та літературну спадщину Володимира Кириловича Винниченка.
   Кіровоградці шанують пам'ять про видатного земляка. Його іменем названо проспект та педагогічний університет. На приміщенні колишньої чоловічої гімназії, де вчився В.К.Винниченко, встановлено меморіальну дошку. В обласному краєзнавчому музеї зберігається кабінет Володимира Кириловича, привезений з Франції знаним українським літературознавцем, депутатом Верховної Ради України І-го скликання В.Є.Панченком.