Виставки


«Болгарська весна»


    Цього року Кіровоградщина відзначає 245-річчя з часу переселення болгар на Вільшанщину. Весь рік будуть актуальними заходи, присвячені цій події. Перший з них - «Болгарська весна» - відбувся 4 березня 2019 року у літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого. Разом з обласною громадською болгарською організацією «Нашите хора» музейники презентували спільний проект до Дня визволення Болгарії від османського іга та болгарського свята весни «Честите баба Марта».
    У музеї відкрита виставка фоторепродукцій картин «Війна за свободу Болгарії 1877-1878 рр. у творах художників ХІХ-ХХІ ст. та спогади про війну її учасника Миколи Садовського». Серед представлених репродукцій - дев’ять робіт уродженця Малої Виски заслуженого художника України Петра Оссовського, чий дід визволяв Болгарію.
    Про історію здобуття незалежності болгарами розповів ініціатор створення виставки та видання однойменного альбому очільник болгарської общини Сергій Осадчий.
    Науковець музею Наталія Мельниченко розповіла про участь у визвольній війні земляків - видатного українського актора та режисера Миколи Садовського та Йосипа Шевченка - випускника Єлисаветградського кавалерійського юнкерського училища, небожа Тараса Шевченка. Імена обох пов’язані з будинком Тобілевичів, у якому нині знаходиться музей.
    Учасниками заходу були студенти Кропивницького коледжу нових технологій харчування та торгівлі, які вперше відвідали музей. З колективам цього закладу «Нашите хора» має давні партнерські зв’язки. Викладачі коледжу, серед яких є і болгари, минулого року побували в Болгарії на Всесвітньому соборі болгар у місті Варна. А молодь не раз брала участь у різних заходах з метою кращого вивчення історії і сьогодення Болгарії. Для студентів це корисно, адже влітку вони працюватимуть за фахом у туристичному бізнесі Болгарії.
    Українська, болгарська, російська та інші мови звучали з вуст гостей. Поетеса та науковець музею Антоніна Корінь прочитала свій переклад вірша болгарського класика Івана Вазова «Спогад про Батак», а також український переклад поета-земляка Бориса Ревчуна вірша Віолети Божилової «Через Балкани, зима 1877 року».
    Народні болгарські пісні виконала солістка ансамблю «Чиста криниця» БК «Авіатор» Галина Димура. Українську пісню «На долині туман» виконав соліст народного хору «Нива» с. Созонівка болгаролюб Ростислав Климишин. Вірш «Честите баба Марта» та патріотичні вірші про Болгарію читали учениці Болгарської недільної школи «Нашите хора», яка працює на базі ЗШ № 31 (педагоги Валентин Кончаков та Інна Озерянська). Лілія Терехова і Дарина Музиченко виконали болгарську пісню «Малка мома» («Маленька дівчинка»).     На пам’ять про «Болгарську весну» художниця Зінаїда Криниця подарувала гостям червоно-білі китички «мартенічки», які символізують прихід весни.
      Виставка, яку не раз бачили в Болгарії та Україні, експонуватиметься в музеї до 10 березня.


kar2046m.jpg (8823 bytes) kar2047m.jpg (8510 bytes) kar2048m.jpg (29908 bytes) kar2049m.jpg (7459 bytes)
Захід проводять Антоніна Корінь та Сергій Осадчий Очільник болгарської общини Сергій Осадчий - про виставку Гості музею Науковець Наталія Мельниченко - про участь Миколи Садовського та Йосипа Шевченка у російсько-турецькій війні

kar2050m.jpg (4124 bytes) kar2051m.jpg (8834 bytes) kar2052m.jpg (7903 bytes) kar2053m.jpg (8871 bytes)
Інна Озерянська - педагог Болгарської недільної школи «Нашите хора» Вірші про Болгарію у виконанні учениць Болгарської недільної школи На пам'ять гостям - червоно-білі «мартенічки» Болгарські пісні у виконанні Галини Демури

kar2054m.jpg (7334 bytes) kar2055m.jpg (16608 bytes) kar2056m.jpg (6554 bytes) kar2057m.jpg (8581 bytes)
Дарина Музиченко співає пісню «Малка мома» («Маленька дівчинка») Ростислав Климишин - соліст народного хору «Нива» села Сазонівка Post scriptum