Виставка "Спочатку було слово…" присвячена історії створення та діяльності Кіровоградської обласної організації Національної спілки письменників України. Її відкриття приурочене до професійного свята музейників - Міжнародного дня музеїв, яке світова громадськість відзначатиме 18 травня.
    Джерельну базу нової експозиції складають книги, журнали, фотокартки з фондів літературно-меморіального музею І.К. Карпенка-Карого та матеріали, передані на тимчасове зберігання з особистих архівів членів НСПУ.
    Нова виставка - це спроба мовою музейних експонатів розповісти про 25-річну діяльність письменницької організації області. Майже 100 фотокарток висвітлюють десятки заходів спілчан, спрямованих на відродження національної духовності, виховання патріотизму, любові до України, до рідної мови та літератури.
    Пройшовши складний шлях становлення й розвитку, спілка відіграє помітну роль в літературному та громадсько-політичному житті степової Кіровоградщини.
    Датою створення обласного осередку СПУ вважається 3 грудня 1984 року. В цей день до Кіровограда завітала велика група знаних українських письменників: Володимир Канівець, Віктор Грабовський, Семен Кудієвський, Євген Дудар, Андрій Крижанівський, Василь Козаченко, Володимир Бровченко, які взяли участь в урочистостях з нагоди утворення обласної організації СПУ.
    До складу спілки увійшли вісім літераторів: Микола Смоленчук, Григорій Клочек, Федір Непоменко, Валерій Гончаренко, Тамара Журба, Юрій Камінський, Володимир Панченко, Іван Черкашенко.
    За 25 років діяльності письменницька організація мала чотирьох керівників, серед яких: знаний в Україні літературознавець, доктор філологічних наук, професор, Г.Д. Клочек (з 1984 по 1986 рр.), літературознавець, доктор філологічних наук, професор, відомий політичний та громадський діяч, депутат Верховної Ради України першого скликання В.Є. Панченко (з 1986 по 1991 рр.), прозаїк, публіцист В.Ф. Кобзар (з 1991 по 1995 рр.). Останні п'ятнадцять років спілку очолює прозаїк публіцист, громадський і політичний діяч В.В. Бондар.
    В експозиції представлені фотокартки керівників ООНСПУ та фотодокументальні матеріали, які розповідають про урочистості з нагоди створення обласного осередку СПУ в Кіровограді 3 грудня 1984 р.
    За час існування до спілки були прийняті 34 літератори, серед яких поети, прозаїки, літературознавці, драматурги, публіцисти, перекладачі, журналісти. На жаль, вже немає серед живих Миколи Смоленчука, Миколи Петрова, Бориса Чамлая, Валерія Гончаренка, Галини Берізки, Леоніда Куценка, Світлани Барабаш, Василя Журби, Віктора Ганоцького. В інші краї подалися Володимир Базилевський, Іван Черкашенко, Петро Селецький, Володимир Кобзар, Тамара Журба, Юрій Камінський, Інна Немирована.
    Сьогодні до складу письменницької організації входять 18 літераторів, з яких в Кіровограді проживає 13. Це Василь Бондар, Віктор Погрібний, Григорій Клочек, Федір Непоменко, Володимир Могилюк, Антоніна Корінь, Олександр Кердіваренко, Борис Ревчун, Ольга Полевіна, Сергій Колесников, Анатолій Черниш, Інна Рижик-Нежуріна, Віктор Шило. П'ятеро членів спілки мешкають в містечках і селах: Тетяна Андрушко у Малій Висці, Катерина Горчар у Новгородці, Олександр Жовна у Новомиргороді, Анатолій Загравенко у Знам'янці, Юрій Обжелян у Липняжці Добровеличківського району.
    Багато добрих справ записала на свій рахунок письменницька організація Кіровоградщини за 25 років. В першу чергу це сотні книг різних жанрів: художня література, навчальні посібники, літературознавчі та краєзнавчі дослідження, збірники поезій та публіцистики, путівники.
    На виставці представлені десятки книг спілчан, які видавалися різними видавництвами та у різних містах України за час діяльності обласного осередку літераторів.
    Фотогалерея виставки ілюструє шлях творчої спілки довжиною у чверть століття, десятки заходів, які відіграли важливу роль в літературному та громадсько-політичному житті нашого міста й області.
    Спілчани ініціювали проведення ряду науково-практичних конференцій, літературних вечорів, круглих столів до ювілеїв письменників-земляків І.К. Карпенка-Карого, М.Л. Кропивницького, Ю. Яновського, І. Микитенка, В. Винниченка, Є. Маланюка, А. Тарковського. Традиційними для літераторів Кіровоградщини стали творчі зустрічі з учнівською та студентською молоддю, трудовими колективами.
    Літератори доклали рук до створення у нашому місті в 1995 році літературно-меморіального музею І.К. Карпенка-Карого, повернули з Франції на батьківщину особисті речі В.К. Винниченка, створили природний заповідник "Батьківщина І.К. Карпенка-Карого" в селі Арсенівка Новомиргородського району Кіровоградської області.
    Спілка проводила наради та семінари для молодих літераторів, серії літературних передач на обласному телебаченні. За ініціативою творчого осередку з 1990 року в нашому місті 22 травня проходять Дні поезії, присвячені перепохованню Т.Г. Шевченка на Україні. Спілчани також беруть активну участь у проведенні Всеукраїнського Шевченківського свята "В сім'ї вільній, новій…".
    За роки існування члени спілки провели сотні презентацій книг на базі музеїв та бібліотек міста й області, збирали кошти на встановлення у місті пам'ятника Володимиру Винниченку, сприяли відкриттю пам'ятника Є. Маланюку в Новоархангельську, відкрили меморіальні дошки письменникам Борису Чамлаю, Валерію Гончаренку, Миколі Смоленчуку в Кіровограді. Завдяки письменницькій організації почали видаватися літературні часописи "Степ" та "Вежа".
    З легкої руки членів НСПУ на Кіровоградщині у 1992 році започатковано Дні Тарковських, у 2000 - обласний літературний конкурс імені поета Валерія Гончаренка, у 2002 - обласну літературну премію ім. Євгена Маланюка.
    Самі ж спілчани неодноразово ставали лауреатами престижних літературних премій імені Володимира Винниченка, Івана Нечуя-Левицького, Остапа Вишні, Олександра Білецького, Дмитра Нитченка, Євгена Маланюка, Юрія Яновського, Валерія Марченка, премій "Гранослов", "Благовіст", "Сокіл степів", Фонду Водяників-Швабінських Фундації Українського Вільного Університету в США, "У свічаді слова" Євгена Бачинського (США), Всеукраїнського конкурсу романів та кіносценаріїв "Коронація слова".