Виставки


Міжнародний день музеїв у Карпенковій оселі


    18 травня до літературно-меморіального музею І.К.Карпенка-Карого міста Кропивницького завітало багато гостей. Свято розпочалося з презентації виставки «Літературні голоси Кіровоградщини», яка висвітлює літературне життя області за 80 років крізь призму історії найбільш відомих за цей період літературних об’єднань, студій, спілок, творчих клубів. Вони залишили помітний слід у культурному просторі Кіровоградщині, деякі успішно продовжують творити і нині.
    1947 - рік заснування літературного об’єднання «Степ», члени якого були і залишаються активними учасниками літературного процесу на Кіровоградщині та в Україні. Творчі зустрічі зі шкільною та студентською молоддю, видавнича робота, координація діяльності районних та літературних студій, редакційна робота у відродженому на поч. 90-х рр. журналі «Степ» – лише невелика частина роботи «степівчан».
    Небувалий розквіт літератури у 1960-і рр. сприяв народженню різноманітних мистецьких клубів, літературних об’єднань. Не виключенням був і Кіровоград, де з’явилися молодіжні студії «Бригантина» (1963) та «Сівач» (наприкінці 1968 р.).
    У 1984 р. у Кіровограді був створений обласний осередок Спілки письменників України. Йому належить особлива роль у формуванні духовного життя краю, популяризації літературної творчості земляків. За ініціативи письменницької організації було започатковано обласний літературний конкурс ім. Валерія Гончаренка для молодих авторів, обласну літературну премію ім. Євгена Маланюка. На сторінках часопису спілчан «Вежа» друкуються твори маловідомих і сучасних письменників, публікується хроніка культурно-мистецького життя. Кіровоградська обласна організація НСПУ займається підтримкою творчої молоді, примноженням та збереженням літературно-мистецької спадщини нашого краю.
    З нагоди свята очільник Кіровоградської обласної організації НСПУ Василь Бондар подарував музею кілька десятків оригінальних листів поетеси-землячки Ганни Берізки.
    У різні часи у нашому місті були створені: літературний клуб «Євшан» (1999), творче об’єднання «Парус» (2000), Кіровоградська обласна організація Всеукраїнської творчої спілки «Конгрес літераторів України» (2008), літературно-музичний клуб «Крила» (поч. 2000-х), літературний клуб «Паралелі і меридіани» (2001).
    Активне творче життя вирує і у районних центрах, де діють літературні студії, мистецькі клуби. Серед них: «Бобринецька літературна студія «Спадок», Добровеличківська районна літературна студія «Пролісок», творче об’єднання «Сузір’я Долинщини», Компаніївська літстудія «Вершники», Новоукраїнська літстудія «Ранок», літературний клуб «Джерело» м. Олександрія, літоб’єднання «Крила» смт Олександрівка та ін. Літературна Кіровоградщина багата на таланти. І новостворена виставка - яскраве тому свідчення.
    «Любов і пісня - два її крила» - так назвали зустріч з поетесою, пісняркою, авторкою 8 книг та більше сотні пісень, лауреаткою премії імені Арсенія Тарковського, члена НСПУ та творчих об’єднань «Степ», «Парус» Наталією Бідненко з с. Червона Поляна Добровеличківського району.
    Наталія Бідненко - упорядник антології поезії добровеличківських літераторів, членів однієї з найстаріших літстудій області «Пролісок». Поетеса розповіла про свою творчість, співпрацю з Добровеличківським краєзнавчим музеєм, з композиторами і виконавцями її пісень Валентином Могильним, Андрієм Шульгою, Анатолієм Чечелем, Олександром Калашником і його гуртом «Петриківські козаки». У запису прозвучали прекрасні пісні на вірші пані Наталії.
    «Майбутнє виростає з минулого» - цілий триптих заходів або усний журнал, який представили митці із творчого об’єднання «Сузір’я Долинщни» та фолькгурту ПК залізничників «Калина». Гурт очолює поет, етнограф, співак і прозаїк Володимир Яремчук. Він демонстрував свою колекцію старовинних рушників, пояснив символіку візерунків, разом з «калинівцями» потішив публіку народними та авторськими піснями. Виступ долинчан справив неабияке враження на присутніх.
    На святі відбулася презентація Новоукраїнської літстудії «Ранок». Її очільник - поет, бард і гуморист, член «Степу» Олександр Антоненко представив талановиту поетесу Наталію Андріяш. Присутні ознайомилися з виставкою книг новоукраїнців, ілюстраціями художника В. Гребенюка до повісті І.Нечуя-Левицького» Кайдашева сім’я», дізналися про майбутній альманах «Новоукраїнка літературна».
    «Не літературою єдиною», - вирішили наші друзі і партнери - болгарська община «Нашите хора». Її очільник Сергій Осадчий нещодавно повернувся з Болгарії, де взяв участь у 16 міжнародному молодіжному фестивалі «З Болгарією в серці». Пан Сергій розповів про подорож і провів майстер-клас з приготування смачного болгарського блюда - манджі.
    І наостанок для гурманів у мистецькій царині демонструвалася документальна стрічка Сергія Маслобойщикова «Дві сім’ї», присвячена знаковим для Кіровоградщини родинам Тобілевичів і Тарковських. Вибір фільму не випадковий, адже життя представників обох родин тісно пов’язане з будинком, у якому нині розміщено музей. Після перегляду відбулося жваве обговорення, до якого долучився літературознавець, доктор філологічних наук, професор Григорій Клочек.


kar2152m.jpg (7133 bytes) kar2153m.jpg (7596 bytes) kar2154m.jpg (7451 bytes) kar2155m.jpg (7534 bytes)

Презентація виставки «Голоси літературної Кіровоградщини»


kar2156m.jpg (6876 bytes) kar2157m.jpg (5657 bytes) kar2158m.jpg (8498 bytes)
«Любов і пісня - два її крила». Наталія Бідненко

kar2159m.jpg (8152 bytes) kar2160m.jpg (7100 bytes) kar2161m.jpg (5332 bytes) kar2162m.jpg (3478 bytes) kar2163m.jpg (7039 bytes)
«Майбутнє починається з минулого». Володимир Яремчук та гурт «Калина» «Іще не вечір». Олександр Антоненко та Наталія Андріяш

kar2164m.jpg (7922 bytes) kar2165m.jpg (6716 bytes) kar2166m.jpg (7200 bytes)
Друзі музею

kar2167m.jpg (7192 bytes) kar2168m.jpg (5838 bytes) kar2169m.jpg (7587 bytes) kar2170m.jpg (6410 bytes)
Керівник туристичної агенції «Мелодія-Тур» Валерій Попов Поет, етнограф, співак Володимир Яремчук та директор поліграфічного підприємства «КОД» Віктор Лисенко Науковець музею Тетяна Ревва та викладач Кіровоградського музичного коледжу Людмила Френчко Володимир Яремчук з родиною

kar2171m.jpg (6815 bytes) kar2172m.jpg (7448 bytes) kar2173m.jpg (6061 bytes)
Відвідувачі музею

kar2174m.jpg (8107 bytes) kar2175m.jpg (4485 bytes) kar2176m.jpg (8016 bytes) kar2177m.jpg (7835 bytes)
Кулінарний майстер-клас від Сергія Осадчого Післямова до фільму «Дві сім’ї». Враженнями діляться в.о. директора музею Лариса Хосяінова та професор ЦДПУ Григорій Клочек