Виставки


Письменники-земляки - лауреати Національної премії України імені Тараса Шевченка


    Письменникам-землякам - лауреатам Національної премії України імені Тараса Шевченка присвячена виставка, яку презентовано у міському літературно-меморіальному музеї І.К. Карпенка-Карого. Її створено з нагоди 150-х роковин від дня смерті Кобзаря.
    Шевченківська премія - найвища творча відзнака у незалежній Україні, яка увічнює найвидатніші твори літератури та мистецтва. Освячена іменем знаного письменника, вона має незаперечний авторитет в Україні та в усьому світі. Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка щороку, шляхом конкурсного відбору, всебічного обговорення і таємного голосування, визначає твори, гідні високої премії. Президент України своїм Указом присуджує премію тим, хто здолав усі сходинки до творчої вершини і вручає її в день народження Кобзаря 9 березня.
    За п'ятдесят років існування Шевченківську премію одержали 15 уродженців Кіровоградщини. Серед них хоровий диригент Анатолій Авдієвський, оперні співачки Євдокія Колесник та Лідія Забіляста, архітектор Григорій Урсатій, актори Костянтин Параконьєв та Ніла Крюкова, композитор Юлій Мейтус, художники Валентин Штолько та Кость Лавро, мистецтвознавець Григорій Логвин.
    Є серед Шевченківських лауреатів і письменники, які родом з нашого степового краю. Першим серед них у 1971 році премію одержав знаний український письменник, відомий громадський діяч, уродженець Новоархангельська Василь Козаченко    за цикл повістей "Листи з патрона".
    У 1980 році за упорядкування "Шевченківського словника" премію одержав літературознавець, бібліограф, уродженець с.Йосипівка Новомиргородського району Федір Сарана.
    У 1996 році за збірку поезій "Вертеп" Шевченківським лауреатом став відомий український поет, критик, уродженець с. Павлиш Онуфріївського району Володимир Базилевський.
    У 2006 році за художньо-документальний життєпис в десяти томах "Господні зерна" Шевченківську премію одержав письменник, видавець, уродженець м. Помічна Добровеличківського району Григорій Гусейнов.
    У 2010 році за збірку поезій "Село в терновому вінку" лауреатом Національної премії України імені Тараса Шевченка став поет, уродженець с. Тарасівка Новгородківського району Дмитро Іванов.
   Саме вищезгаданим письменникам - лауреатам Шевченківської премії і присвячена нова музейна експозиція. На ній представлені фотодокументальні матеріали про літераторів - лауреатів , книги, за які вони одержали престижну премію. Є на виставці твори Т.Г.Шевченка та твори письменників Кіровоградщини з серії "Українська Шевченкіана".


kar668m.jpg (11653 bytes) kar669m.jpg (12525 bytes) kar670m.jpg (8341 bytes)
kar671m.jpg (19031 bytes) kar672m.jpg (17941 bytes)

Л.Френчко
ШЕВЧЕНКОВСКИЕ ЛАУРЕАТЫ