Виставки


Подвижник української справи


    До 160-річчя від дня народження Євгена Чикаленка у літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого відбувся мистецький захід, присвячений видатному громадському і культурному діячеві, меценату, мемуаристу, видавцю.
    Народився Є.Чикаленко 21 грудня 1861 року в с. Перешори Ананьївського повіту Херсонської губернії (нині Одеська область).
    У 1875-1881 рр. навчався в Єлисаветградському земському реальному училищі в одному класі з Панасом Тобілевичем (Саксаганським) та Олександром Тарковським (батьком поета Арсенія Тарковського). Був учасником Єлисаветградського народницького гуртка «Громада». Певний час квартирував у будинку Тобілевичів, у якому нині розміщений музей.
    Під час навчання на природничому факультеті Харківського університету брав активну участь у житті української студентської громади та у драгоманівському радикальному гуртку, за участь у якому був заарештований (1884) і перебував п’ять років під наглядом поліції у с. Перешори. У цей час експериментував як агроном. Написав практичні поради «Розмови про сільське хазяйство» у п’яти книгах (1897), що були видані півмільйонним накладом.
    У 1894 р. переїхав до Одеси, а у 1900 – до Києва, де включився в громадське життя. Вкладав кошти у видання перших українських газет «Громадська думка» та «Рада» (1906-1914), фінансував діяльність Наукового товариства імені Тараса Шевченка у Львові, матеріально підтримував українських письменників.
    Після поразки УНР емігрував до Австрії, пізніше переїхав до Чехословаччини, де обіймав скромну посаду голови термінологічної комісії при Українській Господарській Академії (м. Подєбради). Автор тритомника «Спогадів» та «Щоденника» (1907-1917). Помер 20 червня 1929 р. у м. Подєбради (Чехословаччина).
    У рамках заходу студентам Кропивницького коледжу харчування та торгівлі була презентована виставка «Подвижник української справи», на якій представлені матеріали з фондів літературно-меморіального музею І.К.Карпенка-Карого, що ілюструють основні життєві віхи, громадську, видавничу та просвітницьку діяльність Євгена Харлампійовича.
    На виставці знайшли своє місце і науково-дослідницькі праці відомих літературознавців Леоніда Куценка, Володимира Панченка, Григорія Гусейнова, Інни Старовойтенко, присвячені знаному меценату.
    Присутнім був продемонстрований документальний фільм «Місія Євгена Чикаленка», знятий за сценарієм професора Києво-Могилянської академії Володимира Панченка режисером Володимиром Мощинським.
    Євген Чикаленко, автор відомого афоризму «Любити Україну треба не тільки до глибини душі, а й до глибини власної кишені», зробив надзвичайно багато для розвитку української справи і державності. Він власним прикладом демонстрував яким має бути справжній українець. Його подвижницька праця повинна стати гідним прикладом для нас.


 Є.Х.Чикаленко (1861-1929)  Сторінки спогадів Є.Чикаленка, присвячені Єлисаветграду

Науковець Тетяна Ревва знайомить з виставкою Гості мистецького заходу Демонструється фільм «Місія Євгена Чикаленка»