Виставки


Літа на зиму повернули


    4 листопада у літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого відбулася літературно-музична зустріч «Літа на зиму повернули», присвячена ювілярам Борису та Валентині Притулам – відомому на Кропивниччині музичному дуету «Лебедина вірність». Борису Васильовичу 1 листопада виповнилося 85 років, а його дружині у травні – 80. Їх долі поєдналися десять років тому.
    Колектив музею активно співпрацює з чудовою творчою парою майже чотири роки. За цей час у будинку Тобілевичів було презентовано три поетично-пісенні збірки Бориса Притули – «Ліричне багатоголосся» (2019), «Україно, зоре непогасна!» (2020) та «Калиновий заспів» (2021). Подружжя бере участь у численних музейних творчих заходах. Дивовижна молодість душі, оптимізм і доброзичливість Притул роблять їх товариство бажаним і привабливим для багатьох.
    Борис Васильович – знана і шанована людина не тільки у нашому краї, а й в усій Україні. Композитор, хормейстер, кандидат педагогічних наук, відмінник народної освіти, заслужений діяч мистецтв України.
    Виставку, присвячену Борису Притулі, науковці готували з особливим почуттям приязні і вдячності, але жалкували, що на обмеженій експозиційній площі неможливо передати насиченість подіями життя цієї енергійної людини. Світлини, документи, газетні і журнальні публікації, книги, брошури розповіли про батьків Бориса Васильовича, його навчання у Завадівській восьмирічній школі, кіровоградському машинобудівельному технікумі, службу а армії, де і виявився співочий талант командира відділення артилерійської розвідки сержанта Притули. Два роки після армії він працював ливарником в артілі «Хімик», але остаточний вибір все ж було зроблено на користь музики.
    Кіровоградське музичне училище, Одеська консерваторія, завідування кафедрою музично-педагогічного факультету педінституту нашого міста, аспірантура, захист кандидатської дисертації, звання доцента, близько 50-ти наукових праць, керівництво студентською академічною хоровою капелою – лише пунктирний перелік окремих професійних віх Бориса Притули.
    Без відриву від викладацької роботи він майже 30 років керував хором «Барвінок» заводу ім. Таратути та п’ять років здійснював художнє керівництво обласною філармонією. У 2006 році Борису Притулі присвоєно звання Заслуженого діяча мистецтв України. Тривалий час очолював журі Всеукраїнського конкурсу «Калиновий спів».
    На заслуженому відпочинку Борис Васильович вдосконалює майстерність гурту «Берегиня» при бібліотеці-філії № 10 Міської централізованої бібліотечної системи у Завадівському мікрорайоні. Там і познайомився з пані Валентиною.
    Для присутніх на творчій зустрічі ювіляри влаштували справжній концерт. У виконанні Бориса Притули прозвучала пісня І.Шамо «Осіннє золото». Кілька власних поезій Борис Васильович присвятив дружині.
    Цикл віршів Б.Притули про війну, що зараз триває, зокрема «Пам’яті Василя Сліпака», нагадав про те, у який трагічний час ми живемо і якою дорогою ціною оплачується наша свобода.
    У пісенному доробку Б.Притули чимало творів, написаних на слова поетів-краян, зокрема В.Гончаренка, В.Ганоцького, В.Погрібного, О.Надутенко, А.Корінь та ін. Дует «Лебедина вірність» виконав їх з великим піднесенням.
    З ювілеєм зрілості і мудрості Бориса та Валентину Притул вітали рідні, друзі, колеги, учні: заслужений артист України, керівник ансамблю «Чайка» Одеської філармонії Дмитро Притула – син Бориса Васильовича, очільниця творчого об’єднання «Вітрила» Олена Надутенко, директор міської бібліотеки № 10 Наталія Анісімова, керівник рекламно-видавничого центру «КОД» Віктор Лисенко, заслужений журналіст України, письменник Валерій М’ятович, композитор і педагог Петро Лойтра, керманич громадського об’єднання болгар Кіровоградської області «Нашите хора» Сергій Осадчий, бард Віктор Коваленко, педагог і журналіст Анатолій Саржевський, кандидат педагогічних наук Ірина Небеленчук, члени ТО «Вітрила»: Тетяна Ковальова, Валентина Саєнко, Микола Ільїн, Лариса Семенець.
    Від імені колективу музею директор Лариса Хосяінова подарувала подружжю Притул книгу Володимира Панченка «Шевченко зблизька», вітальний лист, ілюстрований світлинами спільних заходів, а також кущі запашної лаванди для їх домашнього саду і смачний великий торт.
Присутні бажали родині Бориса і Валентини Притул міцного здоров’я, нових пісень і ювілеїв, мирного неба.


     Борис і Валентина Притули   Заслужений діяч мистецтв Борис Притула вітає друзів   Співає дует Бориса та Валентини Притул «Лебедина вірність». Акомпанує Віктор Коваленко

 Директор музею Лариса Хосяінова вітає ювілярів   Музичний дарунок від барда з Миколаївщини Віктора Коваленка   Слова подяки Борису Притулі від сина - заслуженого артиста України Дмитра Притули   Вірш ювілярам від очільниці ТО «Вітрила» Олени Надутенко   Директорка бібліотеки-філії № 10 Наталія Анісімова

 Заслужений журналіст України, письменник Валерій М’ятович   Колишній студент Бориса Притули, композитор і педагог Петро Лойтра   Поети Валентина Саєнко та Микола Ільїн   Поетеса Тетяна Ковальова   Кандидат педагогічних наук, письменниця Ірина Небеленчук

 Очільник громадського об’єднання болгар Кіровоградської області «Нашите хора» Сергій Осадчий   Керівник рекламно-видавничого центру «КОД» Віктор Лисенко   Педагог, журналіст Анатолій Саржевський   Фото на згадку