Виставки


ХVІ обласні літературно-краєзнавчі Куценківські читання
та виставка «Невичерпальність: Леонід Куценко»


    15 лютого у міському літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого проходили ХVІ обласні літературно-краєзнавчі Куценківські читання. Тема Читань «Історико-культурна спадщина як запорука національної самоідентифікації в умовах Третіх визвольних змагань українців» підкреслює, що збереження, вивчення і популяризація історико-культурного надбання – одне з найважливіших завдань діячів культури, мистецтва, краєзнавців, істориків на тлі війни, розв’язаної варварами проти суверенної української держави.
    Куценківські читання присвячені пам’яті знаного в Україні вченого-літературознавця, краєзнавця, члена Національної спілки письменників України, доктора філологічних наук, професора Леоніда Васильовича Куценка (1953-2006). Проводяться в день його народження щорічно з 2008 року.
    Цьогоріч справжньому патріоту і добротворцю мало б виповнитися 70.
    Учасники Читань зібралися вшістнадцяте, але вперше – під час війни. У зв’язку з воєнним станом, нестабільним електрозабезпеченням (особливо у грудні минулого року, коли почалася інформаційна підготовка заходу), передбачалося провести Читання у заочному форматі, однак учасники-кропивничани наполягли на зустрічі безпосередньо у міському літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого, як це було завжди.
    Загалом на ХVІ Куценківські читання було представлено двадцять одну доповідь. Безпосередньо у музеї їх оголосили: Юрій Митрофаненко, Марина Долгіх, Надія Гармазій, Олександра Вікторіна, Олександр Полячок, Валерій М’ятович, Богдана Бабенко, Олександр Кирянов, Сергій Мілютін, Артем Безшкуренко, Сергій Юрченко, Світлана Колесник, Наталія Мельниченко. Віта Чернова, а також представники регіонів Кропивниччини та інших міст України Тетяна Яровенко, Тамара Лавренко, Оксана Лутай, Валентина Ревва, Анастасія Назарко, Владислав Попович взяли участь заочно. Одночасно з відкриттям Читань у музеї тексти доповідей було оприлюднено на сайті закладу у рубриці «Куценківські читання».
    Читання відкрилися демонстрацією слайд-фільму, присвяченого Леоніду Куценку, який супроводжувався його улюбленою піснею «У райському саду» (слова С.Галябарди, муз. С.Гіги). І здавалося, що рядки «Я любив вас усіх, та найбільше любив Україну, / Певно, в цьому і є та найважча провина моя…» адресує присутнім сам Леонід Васильович.
    Про значення літературно-краєзнавчих Куценківських читань для популяризації ідей, творчої спадщини Л.В.Куценка, літературно-краєзнавчих досліджень та історико-культурної спадщини краю говорила директор музею Лариса Хосяінова.
    У відеозапису прозвучали вітання учасникам заходу від начальниці управління культури і туризму Кропивницької міської ради Анни Назарець та голови Кіровоградської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Олега Бабенка. За дорученням очільника краєзнавців до музейної збірки Леоніда Куценка було передано дві книги з особистої бібліотеки вченого, які свого часу він подарував Олегу Олександровичу. Хвилиною мовчання вшанували присутні пам’ять мистецтвознавця, художника, багаторічного учасника Читань Андрія Надєждіна.
    Згадали педагога і громадського діяча Олександра Ратушняка, який неодноразово долучався до форуму краєзнавців, а нині боронить Україну на фронті.
    Науковиця музею Тетяна Ревва презентувала присутнім виставку «Невичерпальність: Леонід Куценко», матеріали якої ілюструють життєві віхи Леоніда Васильовича, громадську діяльність та його літературознавчі відкриття і досягнення, значення і суть яких нам ще належить оцінити.
    Читання попередніх 2021-го та 2022-го років у зв’язку з пандемією коронавірусу проходили у форматі онлайн. Цьогорічна зустріч наживо довела: нам дуже бракувало безпосереднього спілкування! А ще – вона була зігріта спогадами про неймовірно талановиту і світлу людину – Леоніда Васильовича Куценка.


         Вітальне слово директора музею Лариси Хосяінової    Богдана Бабенко передала Ларисі Хосяіновій книги з особистої бібліотеки Леоніда Куценка    Заслужений журналіст України, письменник Валерій М’ятович

 Науковець, педагог, кандидат історичних наук, громадський діяч Юрій Митрофаненко   Очільниця Кіровоградської обласної організації НСПУ , літературознавець, поетеса, кандидат філологічних наук Надія Гармазій    Педагог, науковець, композитор, кандидат мистецтвознавства, заслужений діяч мистецтв України Марина Долгіх    Педагог, кандидат філологічних наук Олена Вікторіна    

 Виставку презентує науковець музею Тетяна Ревва   Викладач художньої школи ім. О.Осмьоркіна міста Кропивницького Олександр Кир’янов    Педагог, науковець Кіровоградського обласного краєзнавчого музею Сергій Мілютін    Музикознавець, директор Кропивницького музею музичної культури ім. К.Шимановського Олександр Полячок    В.о. директора Регіонального центру наукових досліджень Артем Безшкуренко

Завідувачка відділу Кіровоградського обласного краєзнавчого музею – Меморіального музею М.Л.Кропивницького Богдана Бабенко    Провідний науковий співробітник відділу інформації та використання документів Державного архіву Кіровоградської області Сергій Юрченко   Головний зберігач фондів літературно-меморіального музею І.К.Карпенка-Карого міста Кропивницького Світлана Колесник    Науковець літературно-меморіального музею І.К.Карпенка-Карого міста Кропивницького Наталія Мельниченко

 Юрій Митрофаненко   Юрій Митрофаненко і Лариса Хосяінова    Тетяна Ревва і Валерій М’ятович    Надія Гармазій, Юрій Митрофаненко, Олена Вікторіна