Виставки


Презентація виставки «Легенда театральної сцени»
(до 160-річчя М. Заньковецької)


    У кожного народу є священні імена, які символізують його душу, совість, духовність, талант. До імен, якими пишається український народ належить зірка театральної сцени Марія Костянтинівна Заньковецька.
    У серпні 2014 року громадськість України відзначила 160-річний ювілей геніальної актриси, віддаючи цим шану і подяку людині, яка була окрасою і гордістю вітчизняного театру протягом майже півстоліття.
    До ювілею знаної актриси колектив Кіровоградського літературно-меморіального музею І.К. Карпенка-Карого підготував виставку «Легенда театральної сцени», презентація якої відбулася 26 вересня 2014 року.
    Творчий злет актриси розпочався в Єлисаветграді 27 жовтня 1882 року. Це був дебют молодої актриси на професійній сцені в ролі Наталки у виставі «Наталка Полтавка» за однойменною п'єсою І.П. Котляревського в трупі М.Л.Кропивницького.
    За довге сценічне життя велика актриса створила цілу галерею неперевершених сценічних образів в «Назарі Стодолі» Т.Шевченка, в «Безталанній», «Наймичці», «Бондарівні» І. Карпенка-Карого; «Не судилось», «Циганка Аза» М. Старицького; «Лимерівні» П. Мирного та ін.
    Про гру М. Заньковецької на сцені збереглися численні відгуки театральних критиків, істориків театру, відомих діячів культури, письменників, композиторів, які дали високу оцінку творчому доробку геніальної актриси. Її ім’я згадувалося поруч з іменами Елеонори Дузе, Сари Бернар, Віри Комісаржевської, Марії Єрмолової.
    Новостворена музейна експозиція розповідає про життєвий і творчий шлях Марії Костянтинівни. Центральне місце на ній займають старовинні фото кінця ХІХ, поч. ХХ ст., на яких видатна актриса зображена в різних ролях. Є на виставці велика добірка книг, присвячених театральній діяльності М. Заньковецької, газетні та журнальні статті, які висвітлюють творчий шлях геніальної актриси.
    Матеріали виставки розповідають про те, як вшановують пам’ять актриси вдячні нащадки. На сцені Кіровоградського театру ім. М. Кропивницького йшли вистави, присвячені М. Заньковецькі - «Талан» за п’єсою М. Старицького та «Коли розлучаються двоє» за п’єсою М. Барського. Фото і програми вистав представлені в експозиції.
    У 2004 році до ювілею зірки українського театру було присвячені 34 та 44 фестивалі театрального мистецтва «Вересневі самоцвіти», афіші та програми яких прикрашають експозицію.
    На відкриття виставки «Легенда театральної сцени» до музею завітали студенти машинобудівного коледжу технічного університету.


kar1020m.jpg (6510 bytes) kar1021m.jpg (7599 bytes)
Науковець музею Н. Мельниченко
проводить екскурсію по виставці
Учасники презентації виставки -
студенти коледжу Кіровоградського
технічного університету

kar1024m.jpg (5487 bytes) kar1022m.jpg (8137 bytes) kar1023m.jpg (6107 bytes)
Виставка
«Легенда театральної сцени»
Фрагменти виставки