Виставки


«На гостини до Карпенка-Карого»


   У рамках святкування Міжнародного дня музеїв 18 травня 2017 року влітературно-меморіальний музей І.К.Карпенка-Карого провів літературно-музичний вечір «На гостини до Карпенка-Карого», присвячений відомим українським композиторам П.І.Ніщинському та М.В.Лисенку.
   Петро Іванович Ніщинський (1832-1896) – український композитор, поет-перекладач. Народився у селі Неменка (тепер Іллінецького району Вінницької області). Навчався у Київській духовній семінарії. У 1856 закінчив Афінський університет (філософський і богословський факультети).
   Після повернення на батьківщину викладав російську і грецьку мови у навчальних закладах Петербурга, Одеси, Бердянська, керував хорами, записував і обробляв українські народні пісні, писав музику.
   П.І.Ніщинський переклав на українську мову твори античних класиків («Антігону» та «Царя Едіпа» Софокла, «Одіссею» та «Іліаду» Гомера), на грецьку мову переклав «Слово о полку Ігоревім». Він автор підручника з грецької граматики та розвідок про грецьку музику.
   Починаючи з 1870 року П.І.Ніщинський часто навідувався до Єлисаветграда, неодноразово бував у будинку на вул. Знаменській, де спілкувався з М.Л. Кропивницьким та І.К.Тобілевичем. Відомий музичний твір П.І.Ніщинського «Вечорниці», як вставну сцену до вистави «Назар Стодоля» (за драмою Т.Шевченка) вперше презентовано в Єлисаветграді у 1875 році в приміщенні громадського зібрання. У прем’єрі «Вечорниць» брали участь П.Ніщинський та дві його доньки, М.Кропивницький, І.Тобілевич, М.Тобілевич, М.Федоровський, Й.Шевченко та ін. Саме постановка «Вечорниць» сприяла створенню українського професійного театру.
   У будинку Тобілевичів в Єлисаветграді бував знаний український композитор, диригент, фундатор української класичної музики Микола Віталійович Лисенко.
   Народився майбутній композитор у селі Гриньки Кременчуцького повіту Полтавської губернії (нині Глобинський район Полтавської області). Освіту здобув у 2-й Харківській гімназії, Київському університеті та Лейпцизькій консерваторії.
   Серед великої творчої спадщини композитора основне місце посідають опери: «Різдвяна ніч», «Утоплена», «Тарас Бульба», «Наталка Полтавка», «Енеїда», «Ноктюрн»; дитячі опери «Коза-Дереза», «Пан Коцький», «Зима й Весна». Микола Віталійович Лисенко був одним з найкращих інтерпретаторів «Кобзаря» Т.Шевченка, на тексти якого написав понад 80 вокальних творів різних жанрів. Безцінною спадщиною великого композитора стали обробки фольклорно-пісенних зразків усної народної творчості.
   Починаючи з 1869 року Микола Віталійович виступав у концертних програмах. Під час гастрольної подорожі Україною у 1880 році М.В.Лисенко перебував у Єлисаветграді, де виступав у приміщенні громадського зібрання. Після концерту гостював у будинку Тобілевичів.
   Учасниками літературно-музичного вечора «На гостини до Карпенка-Карого» стали студенти коледжу технічного університету. На захід була запрошена кандидат мистецтвознавства, викладач-методист Кіровоградського музичного училища Марина Василівна Долгіх, яка розповіла багато цікавого про перебування в Єлисаветграді П.І. Ніщинського та М.В.Лисенка, про прем’єру «Вечорниць», про зв'язок відомих композиторів з родиною Тобілевичів. Її розповідь супроводжувалася показом уривків з вистави-реконструкції «Вечорниць» у виконанні викладачів та студентів музичного училища. Учасникам заходу була презентована книжкова виставка «Українські композитори Микола Лисенко та Петро Ніщинський», джерельну базу якої склали книги про знаних композиторів із зібрань музею І.К.Карпенка-Карого та музею музичної культури ім. Кароля Шимановського.


kar1542m.jpg (5970 bytes) kar1543m.jpg (6574 bytes) kar1544m.jpg (6564 bytes) kar1545m.jpg (5247 bytes) kar1546m.jpg (7051 bytes)
Ведуча вечора науковий співробітник Н.Мельниченко Учасники музейного заходу – студенти коледжу технічного університету Виступ кандидата мистецтвознавства, викладача-методиста Кіровоградського музичного училища М.В.Долгіх Учасники вечора «На гостини до Карпенка-Карого»